Nelson-Marlborough Championships

SNM Short Course Championships 2017

Our winter meet has been renamed the SNM Short Course Championships, and was held on the weekend of 4-6 August at Stadium 2000 in Blenheim. 

Meet summary by team   Scores   TM-results

Entry list (revised 1 Aug) - withdrawals by 9pm Thursday 3 August

Trophy

For

 

Won by

(Anon)
Hall Family Trophy

10 yrs & under

Boys
Girls

Lucca Traut, Tasman
Caitlin Eden, Nelson South
|

Hagan Family Trophies

11-12 yr olds

Boys
Girls

Isabella Thurlow, Tasman
Ryan Marsh, Blenheim
|

Lile Family Trophies

13-14 yr olds

Boys
Girls

Bendi Kepess
Piper Riley, Tasman
|

McMath Cups

15 yrs & over

Boys
Girls

Moab Heynekamp, Tasman
Geena Langlois, Blenheim
|

Other prizes

 

 

 

Recordbreaker Award

Breaking meet record by biggest % margin

Piper Riley, Tasman

SNM Long Course Championships 2017

The SNM Long Course Championship meet for 2017 was held over five sessions at Nayland Pool in Nelson the weekend of 3-5 February. Below are the trophies awarded at the meet.

Trophies awarded at 2017 Long Course Champs

Trophy

For

Criteria

Won by

Marie Saul Cup
|
|

Best All-Round Swimmer

Smallest diff from Open records across 7 best events

Sam McKenzie, TAS

Gane Family Cups
|
|

Best swimmers 9 & Under

Most points in specified events – 
Male & Female

Olivia Huata-Findlay, Nelson South
Nohorua Kalani, Tasman

Margaret Young Cups 
|
|

Best 10 yr olds

Most points in specified events –
Male & Female

Lily Hall, NLS
William Seymour, TAS

Baigent-Holland Family Cups
|

11 yr olds

Most points in specified events – 
Male & Female

Skye Humphries, NLS 
Nick Lovell, WMA

Durrant Family Trophies
|
|

12 yr olds

Most points in specified events – 
Male & Female

Isabella Thurlow, TAS
Connor Eden, TAS

Trevurza Family Cups
|
|

13 yr olds

Most points in specified events – 
Male & Female

Piper Riley, TAS
Jaxon Marshall, TAS 

Pattison Family Cups
|
|

14 yr olds

Most points in specified events –
Male & Female

Leah Friend, TAS
Tomo Clere, GDB

Rukuwai Family Cups
|
|

15 & over

Most points in specified events – 
Male & Female

Talya Harwood, Tasman
Cody Pike, Waimea

Adam & Eve Relay
|
|

Boy-Girl pairs

2x50 Freestyle

Sam McKenzie, TAS &
Talya Harwood, TAS

JR Buchanan Cup
|

Clubs

Most points

Tasman SC

YMCA Cup
|

Clubs

Points divided by entries (incl scratchings)

Nelson South

Ton Boulton Cup
|

Clubs

Women’s 4x100 Freestyle

Tasman SC

Workers Co-op Shield  .
|

Clubs

Men’s 4x100 Freestyle

Tasman SC

Laurie Crabb
|

Clubs

Age Group Medley 12x50

Nelson South

J G Bacon Cup

Nelson vs Marlb

400 IM relay (4 boys, 4 girls)

Nelson Province